Sztancowanie

Sztancowanie - wycinanie w różnych materiałach (np. papierze, tworzywie sztucznym) pożądanych kształtów. Sztancowanie zwane również wykrawaniem nadaje arkuszowi lub stosowi arkuszy papieru, kartonu, tektury lub innego materiału odpowiednie wycięte często skomplikowane kształty. Podobnych efektów nie można uzyskać w procesie krojenia na gilotynie introligatorskiej. Sztancowanie zalicza się do jednej z metod obróbki plastycznej.


Papier, karton, tworzywo itp. sztancuje się za pomocą wykrojnika, którego kluczową część stanowi nóż o odpowiednio wyprofilowanym kształcie ostrza. Nóż ten wtłaczany z wielką siłą w sztancowany materiał umieszczony prostopadle do ostrzy. Równolegle z wykrawaniem w ramach tej samej czynności i za pomocą tego samego wykrojnika można dant materiał bigować czyli wygniatać w podłożu linie o ściśle określonych kształtach.

pudełka fasonowe sztancowane
pudełka tekturowe sztancowane

Dzięki sztancowaniu można zarówno nadawać wyrobom odpowiednie kształty zewnętrzne, jak i wykonywać w nich otwory.

Sztancowanie służy do wytwarzania między innymi takich wyrobów jak: składane opakowania kartonowe, kartki świąteczne o nietypowych kształtach, teczki, wielostronicowe kalendarze o kształtach kart dopasowanych do poszczególnych przedziałów czasowych, naklejki samoprzylepne o różnych kształtach,  notesy telefoniczne z otworami odkrywające poszczególne litery itp.

sztancowanie pcw spienione 3mm
sztancowane pcw spienione 3mm


Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą na:  

Sztancowanie

  prosimy o wypełnienie formularza:

Nadawca:
Twój e-mail:
Wiadomość: