Słownik pojęć drukarskich

Wyjaśniamy czym dokładnie się zajmujemy oraz co kryje się pod pojęciami ściśle związanymi z drukarstwem.

Pudełka ozdobne z tektury falistej i kartonu

Wykonujemy na indywidualne zlecenia pudełka ozdobne z tektury falistej i kartonu oraz kartonowe torebki reklamowe. Z nami możesz zaprojektować, wykonać prototyp oraz zrealizować całą produkcję personalizowanych, nieszablonowych pudełek na prezenty dla swoich bliskich lub klientów.

Pudełka ze sklejki

Jednym z najczęściej obrabianych przez nas materiałów jest sklejka. Ze sklejki realizujemy drobne elementy często okraszone grawerem takiej jak pudełka na biurko, pudełka na prezenty i upominki, pudełka do decoupage lub do samodzielnego składania, pojemniki zamykane, skrzyneczki a także duże konstrukcje takie jak wolnostojące stojaki reklamowe, meble, panele ścienne i ogrodzeniowe.

Sztancowanie tworzyw sztucznych

Sztancowanie tworzyw sztucznych wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Stacato od kilkunastu lat skutecznie sztancuje tworzywa sztuczne w różnych grubościach i formatach.

Druk UV

Druk UV to technologia zadruku stosowana najczęściej do zadruku tworzyw sztucznych polegająca na wydruku na podłożu farbami utwardzanymi promieniami UV. Technologia ta należy do technologii druku cyfrowego i jest nieustannie rozwijana przez producentów drukarek UV.

Frezowanie tworzyw sztucznych

Frezowanie jest rodzajem obróbki skrawaniem, w której materiał obrabiany jest przez narzędzie zwane frezem wykonujące ruch obrotowy. Oprócz ruchu obrotowego narzędzia zwanego frezem podczas frezowania wykonywany jest również ruch posuwowy w dwóch wariantach: albo za pomocą ruchu posuwowego narzędzia albo za pomocą ruchu obrabianego materiału. Dzięki temu można nadać odpowiedni kształt materiałowi obrabianemu.

Sztancowanie

Sztancowanie - wycinanie w różnych materiałach (np. papierze, tworzywie sztucznym) pożądanych kształtów. Sztancowanie zwane również wykrawaniem nadaje arkuszowi lub stosowi arkuszy papieru, kartonu, tektury lub innego materiału odpowiednie wycięte często skomplikowane kształty. Podobnych efektów nie można uzyskać w procesie krojenia na gilotynie introligatorskiej. Sztancowanie zalicza się do jednej z metod obróbki plastycznej.

Wycinanie tektury i wycinanie kartonu

Tektura jest najgrubszym materiałem papierniczym używanym najczęściej w branży reklamowej. Do wyrobu tektury używa się papieru makulaturowego, grubszych włókien ścieru drzewnego czy szmat. Tekturę można podzielić na tekturę litą oraz falistą. Tektura falista zawiera od dwóch do siedmiu warstw linerów. Środek tektury falistej jest falowany. Dzięki niej tektura zwiększa swoją sztywność.

Frezowanie w PCV

PCV to skrót stosowany do tworzywa sztucznego otrzymywanego z polichlorku winylu, jest niepoprawny językowo ale przyjął się w mowie potocznej w Polsce. Poprawne skróty to PVC, PCW, winidur. Tworzywo to jest otrzymywane w wyniku polimeryzacji monomeru chlorku winylu i jest szeroko rozpowszechnione szczególnie w branży reklamowej. Frezowanie w PCV wymaga dobrania odpowiednich parametrów aby krawędź tworzywa zachowała idealną ostrość i gładkość.

Stand reklamowy

Stand reklamowy to stojąca forma reklamowa wykonana najczęściej z tektury litej lub falistej lub z PCV spienionego z nadrukowaną terścią reklamową wspomagająca sprzedaż danego produktu lub usługi.

Zaginanie i cięcie plexi

Plexi jest materiałem bardzo często stosowanym w branży reklamowej. Dzięki swoim właściwościom stosunkowo łatwo ją formować w dowolne kształty a przy tym jest na tyle sztywna i twarda, że można z niej tworzyć duże konstrukcje. Zaginanie i cięcie plexi jest więc jedną z podstawowych usług jakie świadczymy dla naszych klientów.

Sitodruk wielkoformatowy

Czym jest sitodruk wielkoformatowy?

Sitodruk polega na druku za pomocą siatki obecnie z nylonu, poliestru lub metalu, kiedyś z nici jedwabnych naciągniętych na prostokątną ramę, zwykle aluminiową na której wyświecony jest określony szablon. Tymże szablonem może być dowolny kształt lub też litery, z reguły o dowolnej wielkości.

Rycowanie

Rycowanie - proces wycinania pożądanych kształtów z folii lub papieru samoprzylepnego bez przecinania ich papierowego podłoża. Nacinanie powierzchni folii samoprzylepnej lub papieru samoprzylepnego tak, aby nadać im kształt ale nie przeciąć ich całkowicie. Stosowane przy produkcji nalepek nadając im pożądany kształt.

Bigowanie

Bigowanie (inaczej zwane rowkowaniem) - jest to zabieg introligatorski polegający na odciskaniu (wgniataniu), za pomocą maszyny, rowków w papierze lub kartonie w celu ułatwienia składania papieru w ściśle określonym miejscu (składane zaproszenia, składane opakowania kartonowe, ulotki, okładki książek w oprawie klejonej itp.) lub w celu dekoracyjnym.